تاريخ نگار: نوشيروان
 
  روزنامک: در مسیر قدرت قرارگرفتن آمریکا از جنگ با اسپانیا آغاز شد Ù€ تکرار بهانه هایی از نوع انفجار در کِشتی Maine
6 ارديبهشت 1399 - 25 آوريل 2020

در مسیر قدرت قرارگرفتن آمریکا از جنگ با اسپانیا آغاز شد ـ تکرار بهانه هایی از نوع انفجار در کِشتی Maine

William McKinley رئیس جمهوری آمریکا 25 اپريل سال 1898 به اسپانيا اعلان جنگ داد. دولت واشنگتن که در اندیشه ورود به باشگاه قدرت ها بود قبلا از فرصتِ تلاش های استقلال طلبانه کوبایی ها استفاده کرده و از اسپانيا خواسته بود كه مسئله كوبا را از راه مسالمت آميز حل كند ـ كه تاريخنگاران، اين خواست دیپلماتیک را يك «حركت روابط عمومي» در جهت طي كردن مراحل بعدی، برای رسیدن به هدف و برنامه دولت فدرال آمریکا نوشته اند. برخي از كوبایيان از مدت ها پيش خواهان کسب استقلال بودند و چندبار بر ضد اسپانيا دست به شورش و حتی عمليات مسلحانه زده بودند. کوبا از 1492 و زمانی که کریستوفر کلمبوس گام بر این سرزمین گذارد وابسته به اسپانیا بود و یک کانون مهاجرت اسپانیایی ها به کارائیب. کلمبوس از همین کوبا، گوجه (تومِیتو)، سیب زمینی (پُتیِتو) و توتون (تباکو) را به دنیای قدیم معرفی کرد.
     انفجار در داخل یک كشتي نظامي آمريكايي به نام USS Maine در آبهاي هاوانا، بهانه مورد انتظار را به دست دولت واشنگتن داد تا به اسپانيا اعلان جنگ دهد Ùˆ وارد نبرد شود. مورخان، اين جنگ را سرآغاز «امپرياليست شدن دولت واشنگتن» نوشته اند كه ادامه اين سياست، آن را (پس از بدست آوردن بهانه Ùˆ فرصت) با ورود به جنگهاي دوردست يكم Ùˆ Ùˆ دوم جهاني اَبَرقدرت كرد.
     جنگ دولت واشنگتن با اسپانیا كه از اپريل تا 12 آگوست 1898 (به مدت113 روز) ادامه داشت Ùˆ تلفات آمریکا در این جنگ، تنها 385 کشته بود به شکست اسپانيا انجامید Ùˆ طبق قرارداد پاريس Ù€ منعقده در همین سال؛ سرزمين هاي فيليپين، گوام، پرتوريكو Ùˆ كوبا را به آمريكا داد. دولت آمريكا در سال 1902 اداره امور كوبا Ù€ مهاجرنشین قدیمی اسپانیا در کارائیب را با حفظ پایگاه نظامی خود در گوانتانامو Guantánamo به دولت محلي این سرزمین واگذار كرد. فيليپين نيز Ú©Ù‡ در جریان جنگ جهانی دوم به دست ژاپنی ها افتاده بود، پس از این جنگ استقلال به دست آورد، ولي گوام Ùˆ پُرتوريكو همچنان وابسته به آمريكا هستند. فیلیپین Ú©Ù‡ نام پادشاه وقت اسپانیا بر آن نهاده شده از زمان دیدار ماژلان از این مجمع الجزایر، در عداد مستعمرات اسپانیا قرارگرفته بود.
    ØªØ§Ø±ÛŒØ® نگاران بهانه خلیج تونکن (تیراندازی ناوچه های دولت هانوی به یک کشتی آمریکایی برای بمباران هوایی ویتنام شمالی وقت را) از نوع بهانه انفجار داخلی ناو «مِین» در ساحل هاوانا دانسته اند، ولی آمریکا در جنگ ویتنام موفق نشد Ùˆ به هدف نرسید. دو بهانه مشابه (تلاش اتمی شدن عراق Ùˆ وجود القاعده در افغانستان) Ùˆ مداخله نظامی پُرتلفات Ùˆ هزینه آمریکا در این دو کشور، به نظر Ù…ÛŒ رسد Ú©Ù‡ تا اینجا (اپریل 2020) بیهوده بوده Ùˆ نتیجه عکس داشته است.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

 
 
 

 
 
 
برخي از رويدادهاي روز آغازگر يک فصل تازه در تاريخ اند و يا ريشه در گذشته دارند، پند و اندرز داده و يا اینکه، يک و حتی چند ضعف را نشان مي‎دهند، آغاز يک تحول و يا ارتکاب يک اشتباه را منعکس و از پايان فعاليت و حيات يک فرد و يا برهه ای حکايت مي‎کنند، هشدار مي‎دهند و از اين قبيل. «اين» را هم در رديف تاريخ نگاري ژورناليستي قرار داده‎اند که تهيه و تنظيم آن، کار يک «تاريخ نگار ـ روزنامه نگار» است.
ادامه مطلب

 
 
 
 
 
© Copyright 2013-2018   Historian-Nushiravan.com   All Rights Reserved.

Contact author: n.keihanizadeh(a)gmail.com